čtvrtek 21. srpna 2014

Arašídová "smetana" a arašídové "mléko"

Share Button
Arašídová smetana a arašídové mléko jako náhrada kravských

Syrové burské oříšky, jak tvrdí i doporučení na sáčku, je třeba tepelně upravit, ať už po západním stylu upražit, nebo po východním stylu uvařit. Z uvařených arašídů snadno, tak jako lískooříškové, mandlové či kokosové "mléko", vyrobíte i arašídové "mléko", nebo, pokud použijete méně vody, alternativu živočišné smetany na přípravu omáček. Před přidáním do jídla stačí do arašídové "smetany" vmíchat na zahuštění několik lžiček škrobu, chvíli povaříte a je hotovo, fake smetanová omáčka je na světě, s masem nebo bez, mám s ní vyzkoušené i fazolky na kyselo.

Suroviny

 • 100 g nepražených loupaných arašídů
 • voda
 • 4 lžičky škrobu (já obvykle používám arrowroot nebo kuzu)

Postup


Arašídy namočte na několik hodin (např. přes noc) do vody.Poté z arašídů slijte vodu a propláchněte je. Vložte je do hrnce a přilijte k nim 500 ml čerstvé vody.Arašídy s vodou uveďte do varu, hrnec zakryjte pokličkou a stáhněte plamen na minimum. Vařte přibližně 45 minut, arašídy i s vodou přesuňte do mixéru, dolijte 100 ml (600 ml) studené vody a mixujte několik minut, až tekutina zbělá a zpění. Směs přeceďte přes velmi jemný cedník, mixér vypláchněte trochou studené vody a také přeceďte. Zbytek v cedníku dobře vymačkejte a drť vyhoďte. Měli byste získat půl litru arašídové "smetany" (nebo litr arašídového "mléka").V arašídové "smetaně" dobře rozmíchejte škrob.Arašídovou "smetanu" se škrobem vlijte do udušeného okořeněného jídla, několik minut za stálého míchání povařte do zhoustnutí, podle potřeby dochuťte solí a podávejte.

5 komentářů:

 1. Předně velké díky za nekonečnou inspiraci! A z trochu jiného soudku- můžu se zeptat, co máš za mixér? Já mám ponorák, jenžeten semínka moc nezvládá. Předpokládám, že vzhledem k oblibě různých obilných mlék už ho máte vyzkoušený a ve zkoušce obstál ;-)

  Díky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dřív jsem měla jakýsi noname, obyčejný stojací (bude na fotkách v receptu na lískooříškové "mléko"). Ale teď jsem k Vánocům dostala Eta Vital Blend a to je jiná liga :-), výkonnější, při přípravě "mléka" mám asi o třetinu méně odpadu.

   Vymazat
  2. Mixuje v pohodě i namočené ořechy s vodou na "tvaroh" (ale chce to aspoň z 200g ořechů), zvládné i "máslo" (tak z aspoň 300, spíš 400g ořechů, jinak je směs mimo nože, ale i tak se musí každou chvilku pěchovat zpátky, celkem opruz práce, "máslo" je ovšem hladké, psala jsem do Ety, že bych na tento účel uvítala ještě menší a užší nádobu), dělala jsem zmzlinu ze zmraženého ovoce, smoothies, hladký zeleninový krém i těsta na palačinky a lívanečky z celých namočených zrn obilnin, taky mouku z ovesných vloček. Takže jsem moc spokojená.

   A já děkuju, že se můj blog líbí a je užitečný :-).

   Vymazat
 2. Veliké díky za inspiraci. Dnes jsem zkusila kokosovou a byla luxusní. Syn nejedlík si dokonce 2x přidal.

  OdpovědětVymazat