středa 1. června 2016

Kokosový jogurt s čokoládovou pěnou

Share Button
Kokosový jogurt s čokoládovou pěnou

I bez živočišného mléka je možné vyrobit jogurt kyselé chuti a plný probiotických baktérií. Jenom sám o sobě ale jogurt z kokosového "mléka" nezhoustne, pokud ho nechcete pít, je potřeba použít želatinu nebo agar. Funguje oboje, sice s želatinou tuhne delší dobu (až 24 hodin), na druhou stranu mi přijde, že má pak lepší konzistenci. Kromě kokosového "mléka" přidávám trochu kešu ořechů. Není nezbytně nutné je použít, jenže fermentací se velmi zvýrazňuje kokosová chuť a kešu ořechy ji stáhnou. Původně měl být tento jogurt s hustou čokoládovou omáčkou, nicméně mi z toho vyšla výborná čokoládová pěna. Klidně pěny udělejte násobně více, rozdělte ji do mističek a snězte samotnou, ale rychle, protože v pokojové teplotě velmi měkne.

Suroviny

 • 100 g nepražených kešu ořechů
 • 1 litr alespoň 60 % kokosového "mléka" bez aditiv (já používám AROY-D)
 • poloviční množství želatiny nebo agaru, než odpovídá návodu na obalu (na 1 litr "mléka" tedy budete potřebovat 6 až 7 plátků želatiny, 2 až 3 lžíce práškové želatiny nebo 2 až 3 lžičky práškového agaru), z výživového hlediska doporučuju spíše želatinu a to nejlépe z volně pasených krav, cena je daná velikostí balení, při přepočtení na kilogramy vychází podobně nebo i lépe jak jiné druhy
 • 2 kapsle kvalitních probiotik (např. Colon Dophilus nebo Biopron 9 Premium)

 • 125 g alespoň 60% kokosového "mléka" bez aditiv
 • 25 g datlového sirupu
 • 25 g kakaového másla
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • 20 g nepraženého kakaového prášku (můj nejoblíbenější je z Čokoládovny Troubelice)

Postup


Na alespoň 2 hodiny, lépe na 8 hodin, namočte kešu ořechy. Poté je sceďte a propláchněte, vodu vylijte. Z kokosového "mléka" odeberte 1 hrnek a namočte do něj želatinu nebo agar, poté rozpusťte dle postupu na obalu (plátková nebo prášková želatina i práškový agar se obvykle jen zahřívají v tekutině do rozpuštění).Do mixéru vsypte okapané kešu ořechy, přidejte studené kokosové "mléko" a teplé kokosové "mléko" s rozpuštěnou želatinou či agarem a velmi dobře rozmixujte. Nakonec dovnitř vsypte obsah kapslí probiotik a ještě krátce mixujte.Směs na kokosový jogurt přelijte do jedné velké nebo více malých zchladlých skleniček vysterilizovaných vroucí vodou. Skleničky zavíčkujte, ale víčka nedotahujte. Kokosový jogurt nechejte fermentovat při 40 °C (já dávám do trouby na program kynutí těsta) přibližně 24 hodin, ke konci ho můžete po promíchání ochutnávat, jestli je už dostatečně kyselý. Skleničky s prokysaným kokosovým jogurtem uložte do chladničky, dotáhněte jim víčka a občas během chladnutí a houstnutí obsah promíchejte (skleničky protřepejte). Pokud jste použili agar, jogurt zhoustne již vychladnutím, při použití želatinu to může trvat i řadu hodin.Při slabém výkonu plotýnky rozehřejte kakaové máslo s kokosovým "mlékem", datlovým sirupem a vanilkovým extraktem, opravdu zahřívejte jen do rozpuštění kakaového másla a ne více, jinak by se mohl ze směsi při chladnutí začít oddělovat tuk. Do vlažné směsi kakaového másla, kokosového "mléka", datlového sirupu a vanilkového extraktu vmíchejte kakaový prášek a dobře promixujte (např. ponorným mixérem). Čokoládovou směs rozlijte do skleniček a nechejte ji v chladničce vychladnout. Poté na ni rozdělte zhoustlý kokosový jogurt a do podávání uchovávejte v chladničce. Před podáváním můžete jogurt ozdobit ovocem, čokoládou či kokosovými lupínky).

11 komentářů:

 1. Prosím tě jak by se změnil poměr surovin kdybych ty kešu nechtěla použít? Výrazná kokosová chuť mi nevadí :-)
  Děkuju

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenom je vynechat ... v tomhle množství nemají kešu na hustotu jogurtu významný vliv.

   Vymazat
  2. Děkuju :-)
   Ještě se tě zeptám tady, když Koníka omezuješ:
   V které fázi výroby kešu másla bys kešu opražila? Vyrobila jsem si máslo z nepražených a optoti tomu kupovanému je ta chuť taková mdlá. Nevím jestli kešu nejprve opražit a pak namáčet (ale když se ta voda vyleje, nepřijde člověk i o tu chuť?) nebo namočit a pak teprve opražit (šlo by to vůbec?)
   Napadlo mne, že bych to namáčení úplně vynechala, mixér by to asi zvládl, ale bylo by to žádoucí?
   Díky za názor!
   Cobaltino

   Vymazat
  3. Nenamáčím ... ideál by ale bylo namočit, vysušit (v dehydratátoru), pak případně upražit a rozmixovat. Já mám ráda z nepražených, je takové nasládké.

   Vymazat
  4. Děkuju moc! Jdu pokusovat :-)

   Vymazat
 2. Takže z domácího kokosového mléka to asi nepůjde, že?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nezkoušela jsem, muselo by být hodně husté (použít aspoň 200g kokosu na litr vody) a obávám se, že by se z něj při chladnutí hodně odděloval tuk (možná zvýšit želatinu na 8 plátků a po ztuhnutí prošlehat). Možná to někdy otestuju.

   Vymazat
 3. Dobrý den :-) já dělám z domácího kokosového mléka a jde to krásně a dokonce není ani třeba ničím zahušťovat. Jogurt je tuhý až až :-) http://svacinkyproancu.cz/kokosovy-jogurt

  OdpovědětVymazat
 4. já zase všude našla jen recept z kokosového krému v plechovce, ale nezhoustlo mi...tak zkusim s agarem, díky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. z krému mi přišlo, že by byl jogurt už strašně tučný, tak jsem ani nezkoušela

   Vymazat