neděle 26. března 2017

Vodní kefír

Share Button
Vodní kefír

Tibi krystaly (kultura vodního kefíru) se liší od tibetské houbičky (kultury mléčného kefíru) jak zastoupením mikroorganismů, tak i svou potravou. Tibi krystaly se krmí roztokem cukru a minerálů. Jedná se o bělavě průsvitná zrnka (já je mám se světle hnědým nádechem od nerafinovaného cukru) skládající se z řady různých mikroorganismů, mezi ty hlavní patří druhy Lactococcus, Lactobacillus hildegardii a kvasinky. Cukr přeměňují na kyselinu mléčnou a další organické kyseliny, oxid uhličitý, malinké množství alkoholu a jiné metabolity. Prokvašený cukrový nálev je možné pít samotný, používat ho na namáčení obilnin (např. na kaše, nekváskové lívanečky či palačinky) a nebo ho smíchat s ovocnou šťávou a nechat prokvasit v láhvi s patentním uzávěrem na perlivou limonádu.

Suroviny

 • 1/4 hrnku okapané kultury vodního kefíru (tibi krystalů)
 • 1/4 hrnku nerafinovaného třtinového cukru
 • špetka nerafinované soli (např. růžové himalájské nebo mořské z Guérande)
 • přibližně 1 litr vody, nejlépe bez chlóru

Postup


Vodní kefír kvasím stále dokola v jedné a té samé láhvi, šetří to práci a zároveň udržuje tibi krystaly v lepší kondici, zůstavá na nich totiž část předchozího prokysaného nálevu, ten je kyselý a brání tak množení patogenních mikroorganismů. Po zcezení prokysaného nálevu přiliju do láhve k vlhkým tibi krystalům vodu s rozpuštěným cukrem a solí, zavřu víčkem, protřepu a víčko povolím, aby mohly unikat vznikající plyny. Láhev pak uložím na tmavé místo v pokojové teplotě, dávám ji do hluboké zásuvky v kuchyni. Nechám kvasit dva až tři dny do požadované nakyslosti, ale aby se neobjevily kvasnicové chuťové tóny, občas trošku nálevu odliju a ochutnám. Prokvašený nálev opatrně, aby tibi krystaly zůstaly uvnitř, odliju přes malý cedník do láhve s patentním uzávěrem a ihned použiju na výrobu ovocné limonády (recept chystám) nebo uložím do chladničky na později. Tibi krystaly, které zůstaly v původní láhvi, opět nakrmím cukrovým roztokem.

7 komentářů:

 1. No zajímá mě, co s tím dále..V životě jsem o takové věci neslyšela, ale hned mě to zaujalo, protože laktobacily jsou našm téměř denním "chlebíčkem"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. zrovna jsem přidala recept na kaši, kde najde využití, jinak s ním prokvašuju právě těsta na lívanečky a palačinky ... jak bude tepleji, tak udělám i nějaké limonády.

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Já jsem teď rozdala (poštu přežijou) ... leda až se namnoží zase. Na Facebooku jsou k tibi i skupiny, tak zkusit tam.

   Vymazat
 3. Děkuji za odkaz úplně jsem zapomněla, že ho tady najdu. Doma stále debatujeme, jak správně fermentovat. Internet je plný odlišných rad. Například fermentovat pouze 24 h, po více hodinách vzniká alkohol a také o důkladném vymýváni lahve. Když spěchám prostě jen přecedím a nevymývam ji pokaždé. Prý je to špatně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. je to trochu "alchymie", každá TiBi kultura je malinko jiná, přizpůsobená používanému krmivu, koncentraci cukru, vodě, soli/sušenému ovoci/kokosové vodě/vaječným skořápkám (zdrojům minerálů), taky pracuje různě v růzńm počasí ... ve vedrech ty moje pracujou hodně pomalu a navíc se ani nemnoží. Aktuálně fermentuju i 3-4 dny a alkoholově se nezvrhávají. Ono když se fermentuje do kysela, tak je to vlastně častečně samozakonzervované těmi kyselinami.

   Vymazat
  2. Tím chci říct, že vlastně není jediný správný postup, jak s vodni m kefírem pracovat, zaleží i, co od něj chceme - jestli nakyslý roztok, nebo spíš bublavý základ pro druhou fermentaci na limonády a nebo třeba i lehce alkoholový základ na dospělácké popíjení.

   Vymazat