neděle 26. března 2017

Vodní kefír

Share Button
Vodní kefír

Tibi krystaly (kultura vodního kefíru) se liší od tibetské houbičky (kultury mléčného kefíru) jak zastoupením mikroorganismů, tak i svou potravou. Tibi krystaly se krmí roztokem cukru a minerálů. Jedná se o bělavě průsvitná zrnka (já je mám se světle hnědým nádechem od nerafinovaného cukru) skládající se z řady různých mikroorganismů, mezi ty hlavní patří druhy Lactococcus, Lactobacillus hildegardii a kvasinky. Cukr přeměňují na kyselinu mléčnou a další organické kyseliny, oxid uhličitý, malinké množství alkoholu a jiné metabolity. Prokvašený cukrový nálev je možné pít samotný, používat ho na namáčení obilnin (např. na kaše, nekváskové lívanečky či palačinky) a nebo ho smíchat s ovocnou šťávou a nechat prokvasit v láhvi s patentním uzávěrem na perlivou limonádu.

Suroviny

 • 1/4 hrnku okapané kultury vodního kefíru (tibi krystalů)
 • 1/4 hrnku nerafinovaného třtinového cukru
 • špetka nerafinované soli (např. růžové himalájské nebo mořské z Guérande)
 • přibližně 1 litr vody, nejlépe bez chlóru

Postup


Vodní kefír kvasím stále dokola v jedné a té samé láhvi, šetří to práci a zároveň udržuje tibi krystaly v lepší kondici, zůstavá na nich totiž část předchozího prokysaného nálevu, ten je kyselý a brání tak množení patogenních mikroorganismů. Po zcezení prokysaného nálevu přiliju do láhve k vlhkým tibi krystalům vodu s rozpuštěným cukrem a solí, zavřu víčkem, protřepu a víčko povolím, aby mohly unikat vznikající plyny. Láhev pak uložím na tmavé místo v pokojové teplotě, dávám ji do hluboké zásuvky v kuchyni. Nechám kvasit dva až tři dny do požadované nakyslosti, ale aby se neobjevily kvasnicové chuťové tóny, občas trošku nálevu odliju a ochutnám. Prokvašený nálev opatrně, aby tibi krystaly zůstaly uvnitř, odliju přes malý cedník do láhve s patentním uzávěrem a ihned použiju na výrobu ovocné limonády (recept chystám) nebo uložím do chladničky na později. Tibi krystaly, které zůstaly v původní láhvi, opět nakrmím cukrovým roztokem.

4 komentáře:

 1. No zajímá mě, co s tím dále..V životě jsem o takové věci neslyšela, ale hned mě to zaujalo, protože laktobacily jsou našm téměř denním "chlebíčkem"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. zrovna jsem přidala recept na kaši, kde najde využití, jinak s ním prokvašuju právě těsta na lívanečky a palačinky ... jak bude tepleji, tak udělám i nějaké limonády.

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Já jsem teď rozdala (poštu přežijou) ... leda až se namnoží zase. Na Facebooku jsou k tibi i skupiny, tak zkusit tam.

   Vymazat